L - ЗДОРОВ'Я КІСТОК






L.1.1
Усім дорослим із ураженням спинного мозку, що призводить до постійної моторної або сенсорної дисфункції, слід пройти двоенергетичну рентгенівську абсорбціометрію (DXA) усього кульшового суглоба, проксимального відділу великогомілкової кістки та дистального відділу стегнової кістки, як тільки стан особи стане стабільним з медичної точки зору. (Адаптація BMD 2019, с.2; Рівень B)


L.2.1
У дорослих із ураженням спинного мозку слід дивитися на щільність кісткової тканини всього кульшового суглобу, дистального відділу стегнової кістки та проксимального відділу великогомілкової кістки для діагностики остеопорозу, прогнозування ризику перелому нижньої кінцівки та відстеження відповіді на терапію, якщо є нормативні дані. (Протокол двоенергетичної рентгенівської абсорбціометрії для колінного суглоба: https://www.kite-uhn.com/clinical/tools/knee-dxa-protocol) (BMD2019, с.4; Рівень В)

L.2.2
Серійне обстеження ефективності лікування осіб із ураженням спинного мозку за допомогою двоенергетичної рентгенівської абсорбціометрії повинно включати весь кульшовий суглоб, дистальний відділ стегнової кістки та проксимальний відділ великогомілкової кістки, після щонайменше 12 місяців терапії, раз на 1 або 2 роки. Для моніторингу лікування не можна використовувати сегментний аналіз ділянок усього кульшового суглоба, дистального відділу стегнової кістки та проксимального відділу великогомілкової кістки із загального знімку тіла. (BMD 2019 с.6; Рівень B)


L.3.1
Не існує встановленого порогового значення мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ), нижче якого абсолютно протипоказані вправи з обтяженнями. Слід використовувати МЩКТ та клінічні фактори ризику для оцінювання ризику перелому до того як виконувати вправи з обтяженнями. (BMD 2019 с.7; Рівень С)


L.4.1
Після обговорення доказових переваг та ризиків, особам із неповним ураженням спинного мозку, оцінкою D за шкалою AIS та значенням для нижніх кінцівок 20 або більше слід пропонувати етидронат для профілактики розвитку остеопорозу нижче рівня ураження. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

L.4.2
Після обговорення доказових переваг та ризиків, особам із ураженням спинного мозку з повним моторним ураженням слід пропонувати Алендронат (70 мг на тиждень), Золедронат (5 мг) або Деносумаб (60 мкг, підшкірна ін'єкція) для підтримання МЩКТ проксимального та дистального відділу стегнової кістки та проксимального відділу великогомілкової кістки. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

L.4.3
Золедронат не можна пропонувати особам із порушенням функції нирок. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

L.4.4
Особам із низькою кістковою масою слід пропонувати добавки з вітаміном D для підтримання МЩКТ нижніх кінцівок. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

L.4.5
Після обговорення доказових переваг та ризиків, особам із ураженням спинного мозку із низькою МЩКТ в області коліна слід пропонувати заняття на велотренажері з функціональною електростимуляцією принаймні тричі на тиждень по 5 годин для підтримування або поліпшення МЩКТ в області коліна, що стимулюється. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)