R - СЕКСУАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я ТА СТОСУНКИ






R.1.1
Фахівці повинні забезпечити проведення розмов із особами із ураженням спинного мозку щодо сексуальності та репродуктивного здоров'я в гострому періоді, під час реабілітації та в громаді, оскільки сексуальність та репродуктивне здоров'я мають один із вищих пріоритетів для осіб із ураженням спинного мозку. (Адаптація CSCM 2010, с.304; Рівень C)

R.1.2
Фахівці повинні використовувати в якості моделі для проведення обговорення сексуального здоров'я підхід PLISSIT (дозвіл, обмежена інформація, конкретні пропозиції, інтенсивна терапія). (Адаптація CSCM 2010, с.305; Рівень C)

R.1.3
Фахівці повинні проводити щирі обговорення про сексуальність без осуду, на основі готовності/зацікавленості особи вже на ранньому етапі допомоги та протягом усього життя. Рекомендується зберігати конфіденційність, повагу та професійні межі з урахуванням життєвих обставин особи та вираження сексуальності, незалежно від ґендерних уподобань та орієнтації. (Адаптація CSCM 2010, с.305; Рівень C)

R.1.4
Усі фахівці охорони здоров'я, які спілкуються з особами з ураженням спинного мозку, повинні мати доступ до ресурсів/навчання, знати основи проблем сексуального здоров'я після ураження спинного мозку та спеціалістів, які знаються на сексуальному здоров'ї. (Адаптація CSCM 2010, с.305; Рівень C)

R.1.5
Центри реабілітації осіб із ураженням спинного мозку повинні підтримувати освіту та навчання наставника з питань сексуального здоров'я на місці, який може підтримати своїх колег і сприяти розвитку мережі підтримки сексуального здоров'я в усій країні. Адаптація CSCM 2010, с.305; Рівень C)


R.2.1
Фахівці повинні розробити з особою план навчання та лікування в сфері сексуального здоров'я, виходячи з анамнезу її статевого життя, результатів обстеження та вподобань. (Адаптація CSCM 2010, с. 309; Рівень C)

R.2.2
Фахівці повинні довести до відома осіб із ураженням спинного мозку інформацію про вплив ліків, що відпускаються за рецептом (ліків, що відпускаються без рецепту та лікарських засобів рослинного походження) на сексуальну реакцію та фертильність. (Адаптація CSCM 2010, с. 309; Рівень C)

R.2.3
Фахівці повинні довести до відома осіб із ураженням спинного мозку інформацію про вплив алкоголю, тютюну та інших наркотиків, а також нездорового харчування та ожиріння на сексуальну реакцію та фертильність. (Адаптація CSCM 2010, с. 309; Рівень C)

R.2.4
Під час консультування особи щодо сексуального здоров'я, фахівці повинні враховувати вплив соціокультурних та релігійних чинників і не робити припущення щодо сексуальності на основі віку. (Адаптація CSCM 2010, с. 313; Рівень C)

R.2.5
Використовуйте професійно схвалені навчальні відеоматеріали та перевірені веб-сайти для проведення навчання з сексуального здоров’я. Установи повинні надати викладачам, які проводять навчання з основ сексуального здоров'я, доступ до цих ресурсів від імені установи. (Адаптація CSCM 2010, с. 313; Рівень C)

R.2.6
Фахівці повинні забезпечити надання жінкам із ураженням спинного мозку в пременопаузі належної інформації про вплив ураження на менструацію та обговорити варіанти контрацепції. Якщо менструальні виділення не відновилися через рік після отримання ураження, лікарю первинної ланки необхідно скерувати особу до ендокринолога. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.2.7
Чоловікам із ураженням спинного мозку слід надати інформацію, що рефлекторна ерекція може бути спричинена як сексуальною стимуляцією, так і несексуальними стимулами.


R.3.1
Особам із ураженням спинного мозку та їхні партнери повинні мати можливість обговорювати та ставити запитання щодо інтимних стосунків, сексуальність та фертильність на всіх етапах допомоги (гострий період, реабілітація, в громаді). Надавачі послуг повинні захистити конфіденційність обох партнерів. (Адаптація CSCM 2010, с. 329; Рівень C)

R.3.2
Обговорюйте та пропонуйте настанови щодо підтримання та розвитку міжособистісних та сексуальних стосунків. Обговоріть додаткові застереження щодо використання Інтернету для знайомства з новими партнерами, особливо щодо того, як обговорювати або представляти інвалідність онлайн. (CSCM 2010, с.330; Рівень C)

R.3.3
Заохочуйте партнерів у стосунках звертатися до послуг догляду, щоб забезпечити допомогу в повсякденному житті, яка може вплинути на сексуальні стосунки. (Адаптація CSCM 2010, с. 331; Рівень C)


R.4.1
Фахівці повинні забезпечити проведення комплексного медичного обстеження статевих органів та репродуктивної системи після ураження спинного мозку. До обстеження необхідно включити скринінг на онкологію та захворювання, що передаються статевим шляхом, відповідно до настанов, що не спеціалізуються на ураженні спинного мозку. Існують додаткові міркування щодо скринінгу передміхурової залози у чоловіків із ураженням спинного мозку, оскільки багато чинників можуть впливати на рівень простат-специфічного антигену (ПСА). (Адаптація CSCM 2010, с. 308; Рівень А)

R.4.2
Надавач послуг на первинній ланці повинен скерувати особу із ураженням спинного мозку до доступного кабінету або спеціаліста для забезпечення проведення скринінгу. Якщо немає доступу до кабінету надавача послуг на первинній ланці або якщо вони особисто не можуть надати комплексну допомогу з сексуального та репродуктивного здоров'я. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.4.3
Проведіть обстеження із застосуванням Міжнародних стандартів неврологічної класифікації ураження спинного мозку (ISNCSCI), приділивши особливу увагу збереженню чутливості на рівні T11–L2 і S2–5, а також визначення наявності довільного скорочення ануса і рефлексів для оцінювання сексуальної функції. Оцініть вплив ураження особи на сексуальні реакції (тобто відповідь геніталій, виходячи з неврологічного обстеження). Необхідно регулярно проводити повне фізикальне і неврологічне обстеження для виявлення змін з плином часу, що можуть вплинути на сексуальну функцію. (Адаптація CSCM 2010, с. 308; Рівень В)

R.4.4
Фахівці повинні регулярно оцінювати анамнез, у т.ч. сексуального життя, як до, так і після отримання ураження, бажання, ерекцію, еякуляцію, лубрикацію, біль під час статевих актів. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.4.5
Фахівці повинні розглянути можливість проведення оцінювання чоловіків із ураженням спинного мозку на наявність дефіциту тестостерону, особливо в тих, хто має супутню черепно-мозкову травму, непроліковане апное уві сні або у випадках хронічного вживання опіоїдів. (Адаптація CSCM 2010, с. 311; Рівень C)

R.4.6
Фахівці повинні розглянути можливість проведення обстеження травми уретри в осіб із ураженням спинного мозку, які використовують одноразові або постійний катетером для спорожнення сечового міхура, оскільки це може вплинути на сексуальну активність. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)


R.5.1

Фахівці з ураження спинного мозку повинні обговорювати та враховувати наступні принципи забезпечення сексуального благополуччя:

  1. максимально збільшити наявний сексуальний потенціал, перш ніж виконувати медичні втручання
  2. адаптуватися до обмежень, використовуючи медичну терапію або допоміжні засоби для сексу
  3. бути відкритими до нового під час сексуальної адаптації.
(CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.5.2
Фахівці повинні регулярно надавати інформацію про способи посилення чуттєвості за рахунок використання всіх наявних органів чуття. Заохочуйте осіб із ураженням спинного мозку задуматися над розширенням свого сексуального репертуару для підвищення сексуального задоволення після ураження. Під час обговорення слід підкреслювати на задоволенні, а не тільки на функції. (Адаптація CSCM 2010, с. 313; Рівень C)

R.5.3
Забезпечте для осіб із ураженням спинного мозку таке психологічне консультування, під час якого створюється позитивний образ тіла та заохочується повага до власного тіла після ураження спинного мозку. (CSCM 2010, с. 331; Рівень )

R.5.4
Обговоріть коливання та потенційні зміни, які можуть відбутися з сексуальним бажанням, зацікавленістю, збудженням та оргазмом після ураження спинного мозку. (Адаптація CSCM 2010, с.319/320; Рівень В)

R.5.5
Вітається самодослідження та/або дослідження партнера. Можна рекомендувати стратегії та допоміжні засоби, виходячи із їхніх обмежень, інтересів та потреб (наприклад, функції рук, труднощі з утриманням пристроїв, нестійкість ніг, пошук ременів). (Адаптація CSCM 2010, с. 320,321; Рівень А)


R.6.1
Наполегливо рекомендуємо спорожнити сечовий міхур перед статевою активністю, при цьому осіб із ураженням спинного мозку слід заохочувати замислюватися над планом дій на випадок нетримання сечі. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень В)

R.6.2
Обговоріть будь-яку дисфункцію сечового міхура з партнером особи, оскільки оптимізація менеджменту сечового міхура поліпшить соціалізацію та стосунки. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень В)

R.6.3
Необхідно обговорити правильне закріплення катетерів під час сексуальної активності для збереження цілісності уретри. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень В)

R.6.4
Постійний уретральний катетер необхідно закріпити під час сексуальної активності, щоб обмежити тертя як у чоловіків, так й у жінок. Рекомендуємо чоловікам одягати презерватив поверх тіла статевого члена та катетера. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень В)


R.7.1
Для уникнення нетримання калу оптимізуйте режим кишківника в рамках заняття сексуальною активністю. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень С)

R.7.2
Доведіть до відома осіб із ураженням спинного мозку, що анальна сексуальна активність із проникненням може підвищити ризик таких ускладнень як проблема із цілісністю шкіри через зниження чутливості цієї зони, провокацію скорочення або розслаблення анусу та мимовільного нетримання калу. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень С)


R.8.1
Доведіть до відома осіб із ураженням спинного мозку інформацію про зміни чутливості, що стаються після ураження спинного мозку, включаючи потенційну гіперчутливість, гіпочутливість, аллодинію або відсутність чутливості. Особам із ураженням спинного мозку, ймовірно, найкраще буде зосередитися на зонах, що приносять найбільше задоволення, та працювати над зниженням чутливості зон із гуперчутливістю. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.8.2
Обговоріть можливість відкриття та розвитку нових зон у тілі, стимуляція яких викликає сексуальне збудження (тобто ерогенних зон, зон, де повністю збереглася чутливість), та призводить до більшої сексуального задоволення. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)


R.9.1
Проінформуйте осіб із ураженням спинного мозку, що ступінь спастичності може змінюватися під впливом сексуальної активності. (Адаптація CSCM 2010, с.316; Рівень ).

R.9.2
Обговоріть із особами з ураженням спинного мозку та їхніми партнерами питання безпеки під час сексуальної активності. Можна обговорити позиціонування відповідно до їхнього рівня мобільності, за потреби можна рекомендувати допоміжні засоби для позиціонування. Необхідно обговорити сексуальну активність із застосуванням крісла колісного, душа з гарячою водою або душового обладнання, а також слід враховувати індивідуальні фактори, пов'язані із балансом та стабільністю тулуба. (Адаптація CSCM 2010, с.318; Рівень С)


R.10.1
Осіб із ураженням спинного мозку слід заохочувати регулярно здійснювати перевірку шкіри після сексуальної активності. Можна порекомендувати допоміжні засоби позиціонування (наприклад, ортопедичні подушки) для зменшення точок тиску та тертя, якщо виникають проблеми зі шкірою. (Адаптація CSCM 2010, с.315; Рівень С)


R.11.1
В осіб із рівнем ураження Т6 та вище сексуальна стимуляція може спричинити автономну дисрефлексію. Особам із ураженням спинного мозку рекомендується мати вдома апарат для вимірювання тиску та дотримуватися протоколу протидії автономній дисрефлексії. Якщо автономна дисрефлексія стає проблематичною під час сексуальної активності, особам із ураженням спинного мозку рекомендується поговорити із своїм надавачем послуг про зміну виду стимуляції або препаратів. (Адаптація CSCM 2010, с.316; Рівень А)


R.12.1
Забезпечте, щоб особи з ураженням спинного мозку були обізнані про ризики, пов'язані із сексуальними послугами або, які можна купити без рецепту. (Адаптація CSCM 2010, с.322; Рівень С)

R.12.2
Оцініть поточний рівень еректильної функції у чоловіків із ураженням спинного мозку та запропонуйте втручання, враховуючи рівень інвазивності, вартості та побічних ефектів. (Адаптація CSCM 2010, с.322; Рівень С)

R.12.3
Для чоловіків, якщо недостатність тестостерону визначено як фактор, що впливає на відсутність лібідо або сексуальну дисфункцію (включаючи відсутність відповіді інгібіторів фосфодіестерази-5 (ІФДЕ-5, PDE5i) на ерекцію), розгляньте можливість застосування замісної терапії тестостероном. Для чоловіків, що хочуть бути біологічними батьками, можна призначити інші лікарські засоби для підвищення тестостерону в сироватці крові, не втручаючись у вироблення сперми. (Адаптація CSCM 2010, с.322; Рівень С)

R.12.4

Проінформуйте чоловіків із ураженням спинного мозку про повний спектр варіантів лікування еректильної дисфункції та за потреби розробіть індивідуальний план лікування. Розкажіть чоловікам із ураженням спинного мозку про наступне:

  1. про пероральні препарати, такі як ІФДЕ-5, для лікування еректильної дисфункції
  2. про ризики та переваги вакуумних пристроїв для лікування еректильної дисфункції
  3. про інтракавернозні ін'єкції для лікування еректильної дисфункції
  4. про пенільне протезування (його також називають пенільним імплантатом) для лікування еректильної дисфункції, коли нехірургічні методи неефективні або не дають бажаного результату.
(Адаптація CSCM 2010, с.323; Рівень С)

R.12.5
Фахівці повинні розповісти та навчити осіб із ураженням спинного мозку користуватися доступними вібраторами, щоб підсилити оргазмічний потенціал генітального збудження. (Адаптація CSCM 2010, с.325; Рівень С)

R.12.6
Фахівці повинні обговорити переваги і ризики використання таких препаратів як силденафіл і флібансерин при розладі сексуального збудження в жінок із ураженням спинного мозку. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

R.12.7
Проінформуйте жінок із ураженням спинного мозку про наслідки змін у перименопаузі та менопаузі на сексуальну функцію, здоров'я кісток, пришвидшене метаболічне старіння та метаболічний синдром після ураження спинного мозку. (Адаптація CSCM 2010, с.328; Рівень С)


R.13.1
Виконайте спермограму чоловікам, зацікавленим у біологічному батьківстві, щоб надати інформацію та дати рекомендації щодо досягнення вагітності. (Адаптація CSCM 2010, с.328; Рівень А)

R.13.2
Надайте жінкам із ураженням спинного мозку інформацію про фертильність, контроль народжуваності та вагітність. (Адаптація CSCM 2010, с.326; Рівень В)

R.13.3
Поінформуйте жінок, що фертильність часто зберігається після ураженням спинного мозку та заохочуйте проходження консультацій перед заплідненням щодо впливу ураженням спинного мозку на перебіг вагітності та пологи. (Адаптація CSCM 2010, с.326; Рівень В)

R.13.4
Чоловіки та жінки із ураженням спинного мозку повинні бути індивідуально проінформовані про можливість біологічного батьківства, усиновлення та донорского запліднення. (Адаптація CSCM 2010, с.328; Рівень В)


R.14.1
Поінформуйте жінок про найбезпечніші варіанти контрацепції, які доступні з урахуванням індивідуальних особливостей. У разі наявності протипоказань, необхідно скерувати їх до спеціаліста, який визначить підходящий спосіб. (Адаптація CSCM 2010, с.326; Рівень С)


R.15.1
Окресліть кроки, які можна зробити для забезпечення найкращих медичних результатів для вагітних жінок із ураженням спинного мозку. Рекомендуйте залучати під час вагітності мультидисциплінарну команду із досвідом роботи з ураженням спинного мозку (в тому числі сімейного лікаря, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ), акушера-гінеколога, фізичного терапевта, ерготерапевта, медсестру). (Адаптація CSCM 2010, с.326; Рівень В)

R.15.2
Забезпечте завчасне навчання (програма вправ для плечей для підтримки переміщення під час вагітності), частий моніторинг сидіння в кріслі колісному, техніки переміщення та статусу повсякденної діяльності для забезпечення безпеки під час вагітності. (Адаптація CSCM 2010, с.326; Рівень С)

R.15.3
Уважно стежте за автономною дисрефлексією та її ускладненнями під час вагітності, переймів, родів та грудного вигодовування. (Адаптація CSCM 2010, с.327; Рівень )