N - КАРДІОМЕТАБОЛІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ






N.1.1
При виписці з реабілітації фахівці повинні провести оцінювання кардіометаболічного захворювання у всіх дорослих із ураженням спинного мозку. Для тих, хто вже виписаний з реабілітації, необхідно провести оцінювання кардіометаболічного захворювання як найраніше, а також раз на три роки. (Адаптація NASH 2018, с.402; Рівень C)

N.1.2
Фахівцям рекомендується використовувати визначення Американської асоціації серця (American Heart Association, AHA) та п'ять складових ризику ожиріння, інсулінорезистентності, дисліпідемії (включно із індивідуальними ризиками низького рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ), та підвищеного рівня тригліцеридів (ТГ) та гіпертензії) в якості складових ризику кардіометаболічного захворювання для осіб із ураженням спинного мозку. (Адаптація NASH 2018, с.402; Рівень C)


N.2.1
Фахівці повинні залучати усіх осіб із ураженням спинного мозку до адаптованої фізичної активності протягом усього їхнього життя, незважаючи на те, чи раніше особа була фізично активна. Втручання, спрямовані на зміну поведінки, можуть сприяти фізичній активності. (CAN-SCIP 2020; Рівень В)

N.2.2
Особи із ураженням спинного мозку повинні регулярно бути залученими до виконання фізичної активності відповідно до своїх спроможностей згідно з рекомендаціями, наведеними в Настановах з фізичної активності Канадської асоціації ураження спинного мозку (версія 2). В якості способів зміцнення кардіометаболічної системи розгляньте велоергометер для рук та вправи на опір для верхніх кінцівок. Настанови з фізичної активності Канадської асоціації ураження спинного мозку (Canadian SCI Physical Activity Guidelines): https://doi.org/10.1038/s41393-017-0017-3 ((Адаптація NASH 2018, с.408; Рівень C)

N.2.3

Особи, які живуть із ураженням спинного мозку, повинні виконувати щонайменше: аеробні вправи (інтенсивність від середньої до високої) двічі на тиждень впродовж 20 хвилин та 3 комплекси силових вправ на кожну велику групу м'язів, що функціонує, інтенсивність від середньої до високої двічі на тиждень для зміцнення кардіореспіраторної витривалості та сили м'язів. (GINIS 2017, с.16; Рівень A)

Ресурси


N.3.1
Дипломований дієтолог повинен оцінити вік, етнічну приналежність, гендер, час з моменту отримання ураження, рівень ураження, рівень активності, харчові звички, поведінку щодо паління, вживання алкоголю та статус ваги осіб із ураженням спинного мозку, оскільки ці фактори пов'язані з анормальним рівнем ліпідів у крові, особливо зі зниженим рівнем холестерину ЛПВЩ. (Адаптація NUTR 2009, стор.10; Рівень А)

N.3.2
Розгляньте можливість встановлення цільової кількості калорій та розгляньте метод непрямої калориметрії, якщо є можливість, для оцінки витрат калорій та потреб в енергії. Якщо такої можливості немає, фахівці повинні проконсультуватися з дієтологом та вести щоденник калорій. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

N.3.3

В післягострому періоді фахівці можуть розглянути можливість запровадження наступних заходів щодо харчування:

  1. для всіх осіб із ураженням спинного мозку прийняти план здорового для серця харчування з акцентом на фрукти, овочі, цільнозернові злаки, нежирні молочні продукти, птицю, рибу, бобові, нетропічні рослинні олії та горіхи, обмеживши при цьому вживання солодощів, солодких напоїв, а також червоного м'яса
  2. прийняти план харчування Дієтичного підходу для зупинки гіпертонії (DASH) або Середземноморський план харчування, якщо наявна гіпертонія або додаткові кардіометаболічні фактори ризику. Дієта DASH : https://www.heartandstroke.ca/get-healthy/healthy-eating/dash-diet
(Адаптація NASH 2018, с.407; Рівень C)

N.3.4

Дипломований дієтолог, який лікує осіб із ураженням спинного мозку, які проживають в громаді, повинен володіти спеціалізованими знаннями щодо харчування та енергетичних потреб осіб із ураженням спинного мозку для проведення оцінювання харчування в рамках щорічного медичного обстеження, щоб розробити та впровадити індивідуальний план терапевтичного харчування. До оцінювання харчування входить (перелік не є вичерпним) наступне:

  1. анамнез, пов'язаний із їжею та харчуванням (особливо нестача знань, переконання та ставлення, образ тіла, поведінка під час прийому їжі, фізична спроможність годувати себе, доступ до продуктів, пов'язаних із їжею та продовольством, готування страв і харчові продукти, яких уникають)
  2. антропометричні виміри (зокрема, композиційний склад та вага тіла)
  3. біохімічні дані, результати аналізів та процедур (особливо рівень концентрації глюкози та ліпідів сироватки крові)
  4. соціальний анамнез (особливо ізоляція)
  5. фізичні результати, пов'язані із харчуванням (зокрема, функція кишківника та сечового міхура).
(NUTR 2009, с.6; Рівень B)

N.3.5
Щорічне оцінювання харчування дипломованим дієтологом необхідно проводити для виявлення проблем, пов'язаних із харчуванням, що можуть вплинути на здоров'я та якість життя осіб, які живуть із ураженням спинного мозку. (NUTR 2009, с.6; Рівень B)


N.4.1
Дипломований дієтолог повинен оцінити вагу та композиційний склад тіла особи із ураженням спинного мозку та, за потреби, скоригувати рівень споживання калорій або впровадити стратегії управління вагою. Див. рекомендації з оцінки харчування щодо методів визначення ваги та енергетичних потреб, а також настанову Американської дієтологічної асоціації з управління вагою дорослих на основі доказової медицини (https://www.andeal.org/vault/pqnew132.pdf) (NUTR 2009, с.25; Рівень A)


N.5.1

На початку реабілітації та при виписці фахівцям, можливо, варто обстежити осіб із ураженням спинного мозку на предмет ожиріння:

  1. за можливості проведіть композиційний аналіз складу тіла, використовуючи трьох- або чотирьох компонентну модель, щоб повідомити про ожиріння в дорослих із ураженням спинного мозку, доки не стане можливим застосувати валідні, клінічно відповідні рівняння. Дорослих чоловіків із >22% жирової маси тіла та дорослих жінок із >35% жирової маси тіла віднести до таких, які мають ожиріння та високий ризик кардіометаболічного захворювання.
  2. індекс маси тіла (ІМТ)≥22 кг/м2 — порогове значення, що використовується в якості сурогатного маркеру ожиріння для осіб із ураженням спинного мозку. Дорослі чоловіки й жінки із ІМТ≥22 кг/м2 мають високий ризик кардіометаболічного захворювання. Проводьте тестування щонайменше кожні три роки після первинної оцінки, якщо показники в нормі у безсимптомних дорослих із ураженням спинного мозку.
(Адаптація NASH 2018, с.402; Рівень C)


N.6.1
Фахівці повинні розглянути можливість прийняття Канадської настанови серця та інсульту (Canadian Heart and Stroke Guideline) в якості основного методу обстеження для вимірювання артеріального тиску в осіб із ураженням спинного мозку. Під час кожного планового прийому вимірювати артеріальний тиск, але не рідше одного разу на рік. (Адаптація NASH 2018, с.403; Рівень C)


N.7.1
Фахівці повинні використовувати Канадську настанову серця та інсульту з лікування гіпертензії у середньостатистичних жителів для лікування осіб, які живуть із ураженням спинного мозку. (Адаптація NASH 2018, с. 412; Рівень C)

N.7.2
Обираючи гіпотензивний препарат, фахівці повинні врахувати фактори, пов'язані із ураженням спинного мозку, наприклад, вплив тіазидних діуретиків на менеджмент сечового міхура. Відомий побічний ефект гіпотензивної терапії — це ортостатична гіпотензія. (NASH 2018, p.413; Рівень C)


N.8.1
Фахівцям варто розглянути можливість перевіряти дорослих із ураженням спинного мозку на наявність діабету та переддіабету та повторювати аналізи щорічно, якщо результати нормальні. (Адаптація NASH 2018, с.402; Рівень C)

N.8.2
Застосовуйте клінічну практичну настанову з діабету Канади (Diabetes Canada clinical practice guideline) для діагностики переддіабету, на основі визначення рівня глюкози в плазмі натще (FPG), рівня глюкози у плазмі крові через 2 год. після навантаження 75 гр. перорального тесту толерантності до глюкози (ПТТГ) та рівні гемоглобіну A1C. (Адаптація NASH 2018, с.403; Рівень C)


N.9.1
Для зниження рівнів захворюваності та смертності лікарі первинної ланки та/або лікарі ФРМ повинні перевіряти всіх осіб із ураженням спинного мозку, які живуть у громаді, на порушення рівня ліпідів. У осіб із ураженням спинного мозку вищі показники захворюваності та поширеності раннього початку серцево-судинних захворювань. (Адаптація NUTR 2009, с.4; Рівень B)

N.9.2
Для осіб із ураженням спинного мозку, які мають багато факторів ризику або підтверджену дисліпідемію або тих, які почали лікування, щорічно проводьте скринінг. (NASH 2018, с.404; Рівень C)


N.10.1
При виборі фармакотерапії керуйтеся іншими факторами, часто присутніми при ураженні спинного мозку, наприклад, низький рівень ХС ЛПНЩ. Почніть монотерапію статинами, використовуючи статин принаймні помірної інтенсивності (наприклад, розувастатин 10–20 мг/день). При початку лікування статинами посилайтеся на Канадську настанову серця та інсульту. (Адаптація NASH 2018, с.411; Рівень C)


N.11.1

Фахівці повинні використовувати поріг ризику для рівнів HbA1c більше 7% як критерій, щоб підкреслити необхідність втручання в спосіб життя. (Адаптація NASH 2018, с.410; Рівень C)

Канадська клінічна практична настанова з діабету (Diabetes Canada Clinical Practice Guideline): http://guidelines.diabetes.ca/docs/CPG-2018-full-EN.pdf



N.12.1
Вважайте баріатричну хірургію для осіб із патологічним ожирінням та ураженням спинного мозку крайнім засобом, до якого слід удаватися за виняткових обставин, через суттєві інтраопераційні та післяопераційні ризики. Якщо розглядається варіант баріатричної хірургії, фахівець, який спеціалізується на ураженні спинного мозку, повинен надати консультаційні послуги команді хірургів та анестезіологів перед, під час, та після операції, щоб попередити їх про унікальні ризики, викликані ураженням спинного мозку. Якщо доступні варіанти зниження ваги не спрацювали для осіб із ураженням спинного мозку із патологічним ожирінням, скеруйте їх до баріатричної програми, щоб оцінити альтернативні варіанти лікування та придатність до операції. (Адаптація NASH 2018, с.414; Рівень C)


N.13.1
Рекомендується якнайшвидше розпочати нутритивну підтримку осіб із ураженням спинного мозку. Раннє ентеральне харчування (розпочате протягом 72 годин) є безпечним. Утім не було доведено його впливу на результати неврологічного відновлення, тривалість госпіталізації або поширеність ускладнень у осіб із гострим ураженням спинного мозку. (CNS-NUT 2013, c.22; Рівень C)