S - ЦІЛІСНІСТЬ ШКІРИ






S.1.1
Розгляньте можливість проведення УЗД тканини для підтвердження та спостереження при підозрі на глибоке ушкодження тканин. Адаптація PU-ONF 2013, с. 20; Рівень В)

S.1.2
Використовуйте результати картування тиску в поєднанні з клінічними даними та вподобаннями особи для проведення навчання, оцінювання підтримуючих поверхонь, та оптимізації типу та тривалості зміни положень. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

S.1.3
Визначте та повторно оцініть цілі догляду та здатність до загоєння пролежня разом з особою із ураженням спинного мозку та командою, яка надає допомогу. (Адаптація WOUNDCAN 2017, с.8; Рівень C)


S.2.1
Забезпечте осіб із ураженням спинного мозку, їхні родини та доглядачів структурованим навчанням щодо ефективних стратегій попередження та лікування пролежнів. Переконайтеся, що навчання відбувається на рівнях 3-6 із застосуванням різноманітних методик. Перед тим як проводити навчання щодо пролежнів, оцініть грамотність особи щодо питань здоров'я, її культури та використовуйте належний рівень навчання для забезпечення розуміння учнями навчального матеріалу за рахунок використання зворотного зв’язку. (Адаптація PU-ONF 2013, с. 39; Рівень В)

S.2.2
Проводьте навчання щодо пролежнів із застосуванням різноманітних методик, зокрема, письмово, очно, за допомогою відео та онлайн. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

S.2.3

Викладач повинен бути підготовленим та досвідченим фахівцем охорони здоров'я. Він повинен охопити такі теми:

  1. причини виникнення пролежнів
  2. перші ознаки пролежнів
  3. способи попередження виникнення пролежнів
  4. наслідки пролежнів (наприклад, для загального стану здоров'я, варіанти лікування та ризик виникнення пролежнів у майбутньому)
  5. техніки очищення шкіри та догляду за нею
  6. менеджмент нетримання сечі та калу
  7. частота та техніки перевірки стану шкіри
  8. частота, тривалість та техніки рекомендованих змін положення
  9. частота, тривалість та техніки рекомендованих способів перерозподілу тиску
  10. харчування в аспекті збереження цілісності шкіри
  11. техніки та обладнання для попередження виникнення пролежнів (наприклад, підтримуючі поверхні, включаючи матраци та подушки).
(Адаптація PU-PVA 2014, с.28; Рівень B та PU-ONF 2013, с.39; Рівень B)

S.2.4
Потрібно пересвідчитися, що особа із ураженням спинного мозку та основний доглядач або помічник розуміють та визнають свою ключову роль у попередженні пролежнів. (Адаптація PU-ONF 2013, с.41; Рівень С)


S.3.1
Повторно оцініть грубі рухові навички, здатність, та поточні стратегії менеджменту пролежнів, якщо погіршуються грубі рухові функції та виникає пролежень. (PU-ONF 2013, с.136; Рівень С)

S.3.2
Оберіть та відпрацюйте техніки переміщення для усіх поверхонь, необхідні для повсякденної діяльності, аби забезпечити безпечну зміну положення та мінімізації пошкодження для шкіри та тканин під час руху. (PU-ONF 2013, с.138; Рівень С)

S.3.3
Навчайте техніці переміщення на всі поверхні, необхідні для повсякденної діяльності, оскільки ризики та можливості залежать від контексту. (PU-ONF 2013, с.138; Рівень В)

S.3.4
Підлаштовуйте стратегію перерозподілу тиску під конкретну особу, застосовуйте низку підходів перенесення ваги, зокрема, автоматичний перерозподіл тиску за рахунок функціональних рухів, активне підняття та перенесення, динамічне перенесення ваги (нахили та нахил кута спинки), з електричною допомогою або без, а також із застосуванням надувних чи гелевих подушок. Заохочуйте особу нахилятися вперед або вбік, оскільки це призводить до більш повного і тривалого зниження тиску, ніж при вертикальному підйомі. (PU-ONF 2013, с.141; Рівень В)

S.3.5
Використовуйте пальпацію, спостереження та картування тиску за потреби для оцінювання ефективності стратегій перенесення ваги. (PU-ONF 2013, с.141; Рівень С)

S.3.6
Додайте до плану менеджменту тиску особи інформацію про ефективне використання стратегій перенесення ваги, в тому числі демонстрації. Працюйте з особою, щоб обрати техніку (підняття або нахил) та частоту, яка найкраще відповідає потребам особи. (PU-ONF 2013, с.142; Рівень С.; Адаптація PU-ONF 2013, с.141; Рівень С)

S.3.7
Забезпечте, щоб особа, яка не переносить вагу активно або динамічно для перерозподілу тиску, проводила частіше перевірку шкіри у разі зміни діяльності або розпорядку дня. Навчіть основного доглядача або помічника проводити часті перевірки шкіри. (Адаптація PU-ONF 2013, с.141; Рівень С)


S.4.1
Впроваджуйте стратегії попередження виникнення пролежнів як частину комплексного управління на всіх ланках та аналізуйте всі аспекти ризику, визначаючи стратегії попередження. (Адаптація PU-PVA 2014, с.17; Рівень A)

S.4.2
Особи з ураженням спинного мозку, фахівці та доглядачі повинні проводити комплексну візуальну та тактильну перевірку шкіри з голови до ніг. (Адаптація PU-PVA 2014, с.17; Рівень С)

S.4.3
Під керівництвом особи із ураженням спинного мозку, доглядачі, фахівці, медсестри, ерготерапевти, спеціалісти з асистивних технологій, протезисти та ортезисти повинні оцінювати та слідкувати за особою із ураженням спинного мозку та за всіма підтримуючими поверхнями, для оптимального підтримання цілісності шкіри (Адаптація PU-PVA 2014, с.20; Рівень С)

S.4.4
Якщо виникає або не проходить подразнення шкіри через вологу, сходіть на консультацію до надавача послуг охорони здоров'я, який пройшов навчання з питань нетримання, для оцінювання, місцевого лікування та перегляду програми менеджменту кишківника та сечового міхура. (Адаптація PU-ONF 2013, с. 26; Рівень В)

S.4.5
Відразу після ураження спинного мозку, як тільки дозволяє невідкладна медична та стабілізація хребта, проаналізуйте індивідуальні фактори ризику та впроваджуйте відповідні стратегії щодо попередження пролежнів, включаючи запобіжні заходи в шийному, грудному, поперековому відділах, обмежте час на спинній дошці та застосуйте інтраопераційні стратегії зниження тиску. (Адаптація PU-ONF, с. 26; Рівень A/В)

S.4.6
Надайте індивідуально підібрану систему сидіння, призначену для перерозподілу тиску, та задійте систему перенесення ваги з підсилювачем, якщо неможливо перерозподілити тиск вручну. (Адаптація PU-PVA 2014, с.21; Рівень A)

S.4.7
Оцініть ситуацію щодо харчування, включаючи, вживання їжі та витрати, антропометричні виміри, аналіз крові, пов'язаний із харчуванням та гідратацією можливість харчуватися самостійно або залежність від інших у питаннях харчування та пиття та інші перешкоди для оптимального вживання їжі та рідини регулярно протягом усього життя надання допомоги, оскільки харчування — критично важливий аспект попередження виникнення пролежнів. (Адаптація PU-PVA 2014, с.23; Рівень В)

S.4.8
Забезпечте належне споживання харчових продуктів, що відповідає індивідуальним потребам, особливо потребам у калоріях (або енергії), білку, мікронутрієнтах (цинк, вітамін С, вітамін А та залізо) та рідинах. (PU-PVA 2014, с.26; Рівень A)

S.4.9
Забезпечте, щоб дипломований дієтолог або нутриціолог із досвідом роботи з ураженням спинного мозку проводив харчове оцінювання, визначав та рекомендував належні втручання, а також оцінював результати надання допомоги протягом усього життя. (Адаптація PU-ONF 2013, с.51; Рівень С)


S.5.1
Призначте крісла колісні та системи сидіння з урахуванням особливості конкретної особи із ураженням спинного мозку, щоб забезпечити достатній перерозподіл тиску і попередити виникнення пролежнів. Зробіть спеціальні вимірювання тіла для оптимального підбору системи сидіння (постава, розподіл ваги, баланс, стабільність та можливості перерозподілу ваги). Особам, які не можуть самостійно здійснювати ефективне розвантаження тиску, призначте крісло колісне з електроприводом та можливістю зміни положення. Використовуйте системи крісел колісних з нахилом у просторі (без зміни кута спинки) або нахилом кута спинки з ефективністю, достатньою для зняття тиску з тканин. Використовуйте крісло колісне з можливістю вертикалізації для ремобілізації осіб із пролежнями в тазовій зоні. Особи, які постійно користуються кріслом колісним і мають пролежні в зоні сидіння, повинні обмежити час сидіння та використовувати надувну або гелеву поверхню, яка забезпечить перерозподіл тиску. (Адаптація PU-PVA 2014, с.58; Рівень A)

S.5.2

Призначте системи сидіння для кожної особи із ураженням спинного мозку, з урахуванням індивідуальних антропометричних показників, які:

  1. забезпечать оптимальну ергономіку
  2. забезпечать максимальну функціональність
  3. забезпечать перерозподіл тиску
  4. мінімізують тертя
  5. забезпечать комфорт і стабільність
  6. зменшать кількість тепла і вологи
  7. покращать функціональну активність
  8. регулярно, за графіком перевіряйте та підтримуйте всі подушки крісла колісного
  9. замінюйте системи сидіння крісла колісного, якщо вони більше неефективні.
(PU-PVA 2014, p.62; Рівень B)


S.6.1

Забезпечте правильне положення в ліжку, використовуючи засоби та техніки, які підходять типу підтримуючої поверхні та матраца, а також стану здоров'я особи. Використовуйте подушки, валики та допоміжні засоби позиціонування, щоб:

  1. усунути контакт між тканинами, в тому числі кісткові виступи
  2. зняти навантаження з кісткових виступів
  3. захистити пролежні та вразливі ділянки шкіри. Не використовуйте матраци з отворами або подушки у формі «бублика».
(PU-ONF 2013, с.87; Рівень С)

S.6.2
Захистіть п'ятки всіх осіб із ураженням спинного мозку, коли вони лежать на спині або відкинуті на спину, а також під час використання адаптивних засобів (наприклад, м'яке силіконове гелеві покриття, м'який гомілковостопний ортез). (Адаптація PU-ONF 2013, с.89; Рівень С)

S.6.3
Використовуйте положення на боці під кутом 30° від положення лежачи на спині, щоб людина не лежала безпосередньо на стегні. (PU-ONF 2013, с.90; Рівень С)

S.6.4
Не піднімайте узголів'я ліжка більш ніж на 30°. Якщо є медична необхідність підняти узголів'я ліжка, підійміть ноги ліжка перед тим, як піднімати узголів'я та максимально обмежте час у такій позиції. (Адаптація PU-ONF 2013, с.92; Рівень С)

S.6.5
Уникайте сидіння в ліжку. Переміщуйте особу на поверхню для сидіння, що спроєктована для правильного розподілу тиску в положенні сидячи. (PU-ONF 2013, с.93; Рівень С)

S.6.6
Напочатку перевертайте та змінюйте положення осіб, які потребують допомоги, принаймні кожні дві години. Коригуйте частоту зміни положення, виходячи з реакції шкіри особи, що визначається шляхом частого огляду шкіри, доки не сформується належна частота зміни положення. (Адаптація PU-ONF 2013, с.94; Рівень С)

S.6.7
Використовуйте такі техніки зміни положення, які не дають травмуватися доглядачеві, та зменшують тертя та зсув м'яких тканин при переміщенні особи із ураженням спинного мозку. (Адаптація PU-ONF 2013, с.95; Рівень С)

S.6.8
Уникайте постільного режиму при лікуванні пролежнів у осіб із ураженням спинного мозку. Якщо необхідно, використовуйте постільний режим для повного розвантаження тиску протягом певного обмеженого часу, наприклад, після хірургічного лікування пролежнів, спричинених тиском. (Адаптація PU-ONF 2013, с.96; Рівень С)


S.7.1
Використовуйте підтримуючу поверхню з покращеними властивостями перерозподілу тиску в порівнянні із стандартним матрацом з піни в лікарні, щоб мінімізувати зони пікового тиску навколо кісткових виступів та убезпечити м'які тканини від синців та пролежнів. (PU-ONF 2013, с.101; Рівень С)

S.7.2
Оберіть статичну поверхню для осіб, яких можна розмістити без навантаження на пролежень, і при цьому, поверхня б не прогиналася. (PU-ONF 2013, с.101; Рівень С)

S.7.3
Оберіть поверхню, що регулярно перерозподіляє тиск під тілом (активну поверхню), якщо особу не можна розмістити без навантаження на пролежень, коли статична поверхня прогинається, якщо немає підтверджень загоєння пролежня або якщо виникають нові пролежні. (PU-ONF 2013, с.101; Рівень С)

S.7.4
Повторно проаналізуйте, наскільки поверхня підходить для попередження виникнення пролежнів та їхнього лікування принаймні раз на 4 роки або менше, якщо змінився стан здоров'я особи. (PU-ONF 2013, с.102; Рівень С)

S.7.5
Обирайте гладкі, дихаючі, з низьким тертям тканини для постільної білизни та одягу, щоб оптимізувати контроль мікроклімату та мінімізувати тертя. (PU-ONF 2013, с.103; Рівень С)


S.8.1
Використовуйте підтримуючу поверхню(подушки для сидіння та спинки), з покращеними властивостями перерозподілу тиску в порівнянні із стандартними подушками для сидіння та спинками, щоб мінімізувати зони пікового тиску навколо кісткових виступів та убезпечити м'які тканини від синців та пролежнів. (Адаптація PU-ONF 2013, с.109; Рівень С)

S.8.2
Усуньте асиметрію тазу, постуральну нестабільність, кіфоз та спастичність за допомогою постурального менеджменту та підтримуючих поверхонь. Оцініть вплив постави, деформації та руху на розподіл поверхневого тиску та вплив навантаження підшкірної тканини на сидячі поверхні. (PU-ONF 2013, с.112; Рівень В)

S.8.3
Врахуйте вплив одягу, взуття та додаткових шарів на мікроклімат поверхні та властивості розподілу тиску. (PU-ONF 2013, с.112; Рівень С)

S.8.4
Рекомендуйте підтримуючі поверхні та обладнання, виходячи з спостережень та зворотного зв'язку від клієнта та доглядача під час симуляції та випробувань сидіння. (PU-ONF 2013, с.113; Рівень С)

S.8.5
Проводьте випробування принаймні добу, а в ідеалі декілька днів, щоб упевнитися, що обладнання вирішує проблему з тиском та мікрокліматом, а також задовольняє функціональні потреби та потреби способу життя. (Адаптація PU-ONF 2013, с.113; Рівень C)

S.8.6
Надайте індивідуально підібране крісло колісне та систему сидіння із розподілом тиску, у співпраці з особою, яка буде користуватися обладнанням. Переконайтеся, що конфігурація крісла колісного, опори для постави, поверхні для сидіння спонукають до оптимального позиціонування та функціонування крісла колісного. (PU-ONF 2013, с.117; Рівень В)

S.8.7

При виборі подушки для крісла колісного враховуйте низку факторів комплексного менеджменту тиску:

  1. вплив характеристик подушки, включаючи вагу, на роботу крісла колісного
  2. характеристики перерозподілу тиску або розвантаження в зонах кісток
  3. можливості позиціонування для менеджменту постави в положеннях для відпочинку та руху
  4. підтримання симетричної постави в спокої, яка має опору, для попередження погіршення постави з плином часу
  5. належну стабільність для функціонування та попередження довготермінового погіршення постави
  6. менеджмент мікроклімату
  7. зниження тертя та зсуву при взаємодії користувача з подушкою
  8. комфорт
(PU-ONF 2013, с.120; Рівень В)

S.8.8
Якщо це не вважається життєво необхідним, не розміщуйте додаткові шари між поверхнею, на яку спирається особа, та особою. Якщо в додатковому шарі є необхідність, шар має бути тонким, таким, що дихає та розтягується. (Адаптація PU-ONF 2013, с.120; Рівень С)

S.8.9
Розгляньте можливість застосування технології з електроприводом для перенесення ваги (нахил в просторі (без зміни кута спинки), нахил кута спинки), коли інші методи, такі як активний перерозподіл тиску або перерозподіл тиску шляхом функціональних рухів, неефективні або неможливі. (Адаптація PU-ONF 2013, с.122; Рівень С)

S.8.10
Заохочуйте часто протягом дня використовувати технології з електроприводом для перенесення ваги, таких як, нахил в просторі (без зміни кута спинки), нахил кута спинки, та вертикалізація, щоб знизити ефект тиску сидіння та кісткові виступи сідниць. Підлаштуйте ці стратегії під кожну особу за допомогою картування тиску, пальпації та реакції шкіри. Почніть із зміни положення, в якому можна залишатися 2 хвилини принаймні раз на 15 хвилин. (PU-ONF 2013, с.123; Рівень С)

S.8.11
Поступово додавайте повний нахил, де це можливо, для підвищення кровотоку через сідничні бугри. Для належного перерозподілу тиску та підвищення кровотоку кут нахилу повинен бути мінімум 30°. (PU-ONF 2013, с.123; Рівень В)


S.9.1

Оцініть та призначте варіанти для інших потреб сидіння та надайте рекомендації щодо переміщення та зміни положення в рамках оцінювання сидінь для забезпечення того, що ці поверхні та їх використання не приведуть до виникнення пролежнів. До потреб можуть відноситися:

  1. поверхні в ванній кімнаті, такі як крісло-туалет, унітаз, крісло для душу та інші поверхні
  2. варіанти сидіння для переїздів
  3. спортивні крісла колісні та сидіння для рекреаційних та інших занять
  4. будь-яка інша поверхня, яку може використовувати особа, крім крісла колісного.
(PU-ONF 2013, с.124; Рівень С)

S.9.2
Використовуйте поверхню, що перерозподіляє тиск, на крісло-туалеті або унітазі для мінімізації ризику виникнення пролежнів. (PU-ONF 2013, с.124; Рівень С)

S.9.3
Оптимізуйте програму догляду за кишківником, щоб мінімізувати час, який особа витрачає на відвідування туалету, та перегляньте програму догляду за кишківником, якщо це займає понад 1 годину. (PU-ONF 2013, с.124; Рівень С)

S.9.4
Розгляньте варіант нахиленого стільця-туалета, якщо нестабільність постави призводить до зісковзування або нерівномірного розподілу тиску по поверхні сидіння. (PU-ONF 2013, с.124; Рівень С)

S.9.5
Надайте поради та дайте письмову інформацію особі із ураженням спинного мозку щодо варіантів обладнання та профілактичних стратегій під час подорожі. (PU-ONF 2013, с.126; Рівень С)


S.10.1

Проведіть оцінювання факторів ризику виникнення пролежнів у осіб із ураженням спинного мозку при поступленні та регулярно проводьте повторне оцінювання, відповідно до вимог закладу охорони здоров'я, інституційних настанов та змін стану здоров'я пацієнтів.

  1. демографічні
  2. пов'язані із ураженням спинного мозку, наприклад, нетримання сечі та калу
  3. супутні захворювання
  4. харчові
  5. психологічні, когнітивні, контекстуальні та соціальні
  6. підтримуюча поверхня для ліжка, крісла колісного та всіх міцних поверхонь медичного обладнання, такі як крісло для душу/туалету або інше обладнання для ванної кімнати. Використовуйте для оцінки ризику як валідні інструменти, так і клінічне судження.
(PU-PVA 2014, с.11; Рівні A-C)


S.11.1
За допомогою непрямої калориметрії визначте енергетичні потреби з відповідним коригуванням, аби уникнути перегодовування. (CAN-SCIP 2020; Рівень В)

S.11.2
Давайте особам із пролежнями їжі на день із розрахунком 30-35 ккал/кг. (PU-ONF 2013, с.56; Рівень В)

S.11.3
Особам із ризиком виникнення пролежнів давайте від 1,0 до 2,0 г/кг білка на день. (PU-ONF 2013, p.57; Рівень A)

S.11.4
Особам із пролежнями високих ступенів потрібно щоденно з їжею отримувати білок в обсязі ближче до верхньої межі діапазону. (PU-ONF 2013, p.57; Рівень A)

S.11.5
Зверніться до сертифікованого дієтолога або нутриціолога щодо додавання аргініну, вітаміну Е, цинку та, за потреби, інших вітамінів і мінералів для кращого загоєння пролежнів. (Адаптація PU-ONF 2013, с.58; Рівень В)


S.12.1

Після виявлення пролежня, проведіть первинне комплексне обстеження особи з пролежнем, до якого входить наступне:

  1. повний анамнез та фізикальне обстеження
  2. повне обстеження шкіри
  3. лабораторні аналізи (оцініть наявність інфекції та нутрітивний статус)
  4. ментальне здоров'я, поведінка, когнітивний статус, соціальні та фінансові ресурси
  5. наявність та використання професійного догляду
  6. позиціонування, постава та обладнання (наприклад, крісло колісне)
  7. нутрітивний статус
  8. повсякденна діяльність, мобільність, навички переміщення, пов'язані із цілісністю шкіри
  9. оцінювання домашніх умов або середовища проживання
(Адаптація PU-PVA 2014, с.29; Рівень С)

S.12.2
У громаді, якщо виявлено новий пролежень, необхідно негайно звернутися до надавача послуг первинної ланки для створення плану лікування та скерувати до фахівця охорони здоров'я, який надає послуги особам із ураження спинного мозку. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)


S.13.1

Опишіть та детально задокументуйте наявний пролежень та його лікування. Потрібно включити наступні параметри:

  1. анатомічна локалізація та загальний вигляд
  2. розмір рани (довжина * ширина * глибина)
  3. ступінь/стадія
  4. характеристики основи рани: життєздатна тканина (грануляція, епітелізація, м'язова тканина, кісткова тканина або підшкірна тканина), нежиттєздатна тканина (некроз, жовто-біла маса, струп)
  5. інфекція (почервоніння ложа рани, температура в ділянці рани, волога та запах)
  6. тип та кількість ексудату
  7. запах
  8. краї рани (наприклад колір, припіднятість, потовщеня, з’єднання до ложа пролежня, фістули, кишені під шкірою)
  9. шкіра навколо рани (колір, температура, сухість, жирність, цілісність, тріщини, набряк).
  10. біль у рані
  11. загальний стан здоров'я (температура тіла, зміни автономної дисрефлексії, зміна спастичності)
  12. документування поточних стратегій лікування та результатів на поточний момент.
(Адаптація PU-PVA, с.30; Рівень С)

S.13.2
Відслідковуйте, оцінюйте, документуйте та повідомляйте про будь-які зміни стану рани, які можна побачити/помітити. При кожній зміні пов’язки слідкуйте за пролежнем, а якщо пов'язки немає, то передивляйтеся його регулярно, в залежності від ситуації. Регулярно проводьте комплексне оцінювання, як описано в S.13.1. (Адаптація PU-PVA 2014, с.30; Рівень В)


S.14.1
При використанні нових поверхонь або виявленні нового пролежня особа із ураженням спинного мозку та команда, що здійснює за нею догляд, якщо потрібно, повинні провести комплексне оцінювання постави та позиціонування, щоб оцінити ризик виникнення пролежня. Враховуйте усі поверхні, як в лежачому, так і сидячому положенні, що використовуються особою для повсякденної діяльності впродовж усієї доби. (Адаптація PU-ONF 2013, с.70; Рівень С)

S.14.2
Оцініть прогрес загоєння за допомогою інструменту або кількісного вимірювання, який, як було доведено реагує на зміну стану рани, наприклад, відстежування ацетату, Інструменту оцінювання ран за допомогою фотографій (Photographic Wound Assessment Tool, PWAT) або шкали загоєння пролежнів (Pressure Ulcer Scale for Healing, PUSH). (PU-ONF 2013, с.158; Рівень A)


S.15.1

Створіть механізм для регулярного проведення повторного обстеження сидячих поверхонь в частині профілактики та лікування пролежнів. Призначайте повторне обстеження раз на 2 роки або частіше, якщо стається щось із наведеного нижче:

  1. зміна стану здоров'я, зокрема зміна ваги або медичні зміни
  2. зміна функціонального стану
  3. зношування або поломка технічних засобів;
  4. виникнення пролежнів
  5. зміни у життєвій ситуації.
(Адаптація PU-ONF 2013, стор.127; Рівень С)

S.15.2
Замінюйте засоби сидіння та підтримуючі поверхні, відповідно до рекомендацій виробника, або швидше, якщо на обладнанні з'являються ознаки погіршення, включаючи, але не обмежуючись зношеність, тріщини та просідання сидіння. (Адаптація PU-ONF 2013, стор.127; Рівень С)


S.16.1

Розгляньте варіант замінити підтримуючу поверхню в лежачому положенні, на таку, що краще перерозподіляє тиск, краще спроможна розвантажувати, зменшити зсув та контроль мікроклімату для осіб:

  1. які не можуть прийняти таке положення, щоб не навантажувати пролежень
  2. які мають пролежні на принаймні двох поверхнях обертання
  3. яких не загоюється або погіршується стан пролежня, незважаючи на належний комплексний догляд
  4. у яких є високий ризик виникнення додаткових пролежнів
  5. які просідають на поточній підтримуючій поверхні.
(PU-ONF 2013, с.166; Рівень С)

S.16.2
Оцініть, наскільки поточні поверхні для сидіння підходять для лікування особи з пролежнем. Оцініть поточну поверхню для сидіння або подушку, щоб визначити, чи є альтернатива, що краще забезпечить потреби особи під час лікування пролежня. (Адаптація PU-ONF 2013, с.167; Рівень С)


S.17.1

При кожній заміні пов’язки очищайте пролежень без шкоди для здорової тканини в ложі рани:

  1. використовуйте фізрозчин, стерильну воду, засіб для очищення ран із збалансованим значенням pH, питну теплу воду з-під крана.
  2. використовуйте 25%-50% розчин гіпохлориду натрію для ран із важким біонавантаженням тільки протягом обмеженого проміжку часу, доки не буде клінічного підтвердження зменшення біонавантаження.
  3. використовуйте такі прийоми очищення ран, щоб прибрати з нього продукти клітинного розпаду, ексудат, поверхневі патогени, бактерії та залишки місцевих кремів та мазей.
  4. використовуйте зрошення тиском 4–15 фунтів на квадратний дюйм (psi) із ангіокатетером, приєднаним до шприця, пульверизатора або систему пульсуючого промивання (Pulse lavage).
  5. обережно протирайте ложе рани мокрою марлею.
  6. очистить шкіру навколо рани фізрозчином, стерильною водою або питною теплою водою з-під крана зі зміною пов’язок.
(PU-PVA 2014, с.34; Рівень A)


S.18.1
Видаліть нежиттєздатні/девіталізовані тканини (devitalized tissue), використовуючи один або декілька методів видалення, відповідно до стану пролежня. Видаліть струпи та девіталізовані тканини, за винятком стабільного струпа на п'ятках. Очистіть ділянки, в яких є нестабільний струп та девіталізовані тканини. (PU-PVA 2014, с.35; Рівень B)


S.19.1

Використовуйте таку пов'язку, яка забезпечить фізіологічне середовище в рані, підтримує належний рівень вологості в її ложі, в тому числі, яка:

  1. контролює ексудат
  2. усуває мертву ділянку
  3. контролює запах
  4. усуває або мінімізує біль
  5. захищає рану та шкіру навколо неї
  6. видаляє нежиттєздатну тканину
  7. попереджує та лікує інфекцію
(PVA-NBD 2014, с.169; Рівень А)

S.19.2
Уникайте щоденної зміни пов’язок, за можливості використовуйте абсорбуючі пов'язки, які поглинають ексудат і запах та залишаються на місці якомога довше. (PU-ONF 2013, с.158; Рівень A)

S.19.3
Якщо наявні ознаки інфекції, розгляньте можливість застосування антимікробних пов'язок. (PU-ONF 2013, с.170; Рівень С)

S.19.4
Розгляньте можливість додати наступні додаткові види терапії до стандартної програми лікування ран, щоб пришвидшити загоєння пролежнів другої, третьої або четвертої стадії: електромагнітна терапія та ультрафіолетові промені класу С. При вторинних пролежнях третьої та четвертої стадії, викликаних ураженням спинного мозку, розгляньте очищення рани за допомогою гідротерапії пульсуючим промиванням. (Адаптація PU-ONF 2013, с.171; Рівень А)


S.20.1
Використовуйте електостимуляцію в поєднанні із стандартними втручаннями догляду за раною, щоб сприяти закриттю пролежнів третьої або четвертої стадії/ступеня, за винятком таких протипоказань як нелікований супутній остеомієліт або інфекції. (Адаптація PU-PVA 2014, с.43; Рівень A)

S.20.2

Внесіть зміни до плану лікування, якщо пролежень не виявляє ознак загоєння через 2-4 тижні. Проаналізуйте особистісні чинники, що не дають пролежню загоїтися, наприклад, такі:

  1. нетримання сечі та калу
  2. інфекція
  3. карцинома
  4. анормальне загоєння рани
  5. харчування
  6. лікарські засоби
  7. підтримуючі поверхні
  8. переміщення
  9. недотримання вимог
(PU-PVA 2014, с.45; Рівень A)


S.21.1
Для лікування пролежнів першої або другої стадії розгляньте використання оклюзійної гідроколоїдної пов'язки замість крему або пов'язки. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

S.21.2
Розгляньте можливість місцевого застосування фенітоїну для загоєння пролежнів першої та другої стадії після ураження спинного мозку. (CAN-SCIP 2020; Рівень А)

S.21.3
Розгляньте можливість використовувати пов'язки Medihoney для покращення швидкості загоєння та залишкових м'яких, еластичних рубців при пролежнях третьої та четвертої стадії, що не проходять, у осіб із ураженням спинного мозку. (CAN-SCIP 2020; Рівень C)

S.21.4

Зберіть міждисциплінарну команду для забезпечення оптимального менеджменту особи та пролежня до, під час та після хірургічного втручання, а саме:

  1. відбору відповідних кандидатів для операції
  2. проведення комплексного обстеження
  3. проведення належного доопераційного менеджменту
  4. вибору найкращого варіанту операції та її кваліфікованого проведення
  5. планування та проведення післяопераційного догляду.
(Адаптація PU-ONF 2013, с.175; Рівень С)

S.21.5
Скеровуйте на хірургічне обстеження осіб із складними глибокими пролежнями третьої стадії, до яких також відносяться пролежні з хронічними виразками або з норицевими ходами, а також пролежні четвертої стадії. (Адаптація PU-ONF 2013, с.175; Рівень В)

S.21.6
Задійте дипломованого дієтолога для оцінювання нутрітивного статусу та виправлення перед операцією дисбалансу харчування, який, як очікується суттєво вплине на успішне хірургічне відновлення. (PU-ONF 2013, с.117; Рівень В)

S.21.7

Знайте та проводьте необхідний післяопераційний догляд після всіх хірургічних операцій пролежня:

  1. оцініть рівень болю та контролюйте його
  2. оцініть підтримуючі поверхні
  3. розмістіть особу так, щоб не було тиску на область оперативного втручання
  4. розгляньте варіант використання активної поверхні ліжка (що регулярно перерозподіляє тиск під тілом), якщо не можна уникнути тиску на хірургічний клапоть
  5. розгляньте можливість використання аеротерапевтичного ліжка «Clinitron» після операції
  6. своєчасно проведіть оцінювання сидіння та постави під час післяопераційного періоду мобілізації
  7. потроху та поступово переводьте особу в сидяче положення протягом принаймні 4-8 тижнів для попередження повторного виникнення пролежня або повторного ушкодження області оперативного втручання
  8. проведіть навчання щодо менеджменту тиску та перевірки стану шкіри.
(Адаптація PU-ONF 2013, с.184; Рівень С)


S.22.1

Щоб забезпечити належне лікування, візьміть аналізи для виявлення поширених станів, таких як анемія, запалення, діабет та гіпотериоз, через які, як відомо, уповільнюється загоєння. Потрібно взяти такі аналізи:

  1. загальний аналіз крові, включаючи гемоглобін, гематокрит, лейкоцити, абсолютну кількість лімфоцитів, альбуміни сироватки крові та опис морфології еритроцитів
  2. профіль заліза, включаючи феритин, сироваткове залізо, відсоток насичення та загальну залізозв'язуючу здатність
  3. маркери запалення: C-реактивний білок, преальбумін та швидкість осідання еритроцитів
  4. ендокринні фактори, зокрема глюкоза в крові натще та випадковий рівень глюкози, гемоглобулін A1C та дослідження функцій щитоподібної залози.
(Адаптація PU-ONF 2013, с.61; Рівень В)

S.22.2
Якщо біохімічні, антропометричні показники або чинники стилю життя вказують на ризик виникнення пролежнів у особи із ураженням спинного мозку, то дипломований дієтолог повинен вжити активних заходів харчової підтримки. Спектр варіантів починається із медичних харчових добавок і закінчується ентеральним та парентеральним харчуванням. За результатами досліджень краще харчування, вага тіла та біохімічні параметри можуть знизити ризик виникнення пролежнів. (NUTR 2009, с.36; Рівень A)


S.23.1

Проведіть навчання з профілактики пролежнів для фахівців сфери охорони здоров'я, зокрема на такі теми:

  1. у кого з найбільшою ймовірністю з'являються пролежні
  2. як визначити шкоду, заподіяну пролежнем
  3. кроки для профілактики виникнення нових або погіршення стану існуючих пролежнів
  4. до кого звертатися за подальшою інформацією або вказівками щодо подальших дій.
(NICE PU 2014, с. 385; Рівень В)

S.23.2

Проведіть додаткове навчання для фахівців охорони здоров'я, що перебувають у контакті з будь-ким, у кого, за оцінками, є велика ймовірність виникнення пролежнів. Навчання повинно обов'язково охоплювати такі теми:

  1. як проводити обстеження стану шкіри та визначати ризик виникнення пролежня
  2. як змінювати положення пацієнта
  3. інформацію про протипролежневі вироби та обладнання
  4. обговорення попередження виникнення пролежнів із пацієнтами та їхніми доглядачами
  5. деталі джерел рекомендацій та підтримки.
(NICE PU 2014, с. 385; Рівень В)